Інфрачервоні панелі

Як вибрати керамічні обігрівачі

Прочитавши цю статтю, Вам стане простіше орієнтуватися в нескінченному різноманіття керамічних обігрівачів.

Структура та влаштування керамічних панелей

Структура інфрачервоних обігрівачів

Інфрачервоні керамічні панелі поділяються на 2 типи: панельні та конвекційні.

Панельний інфрачервоний керамічний обігрівач являє собою керамічну плиту в металевому корпусі, що закриває нагрівальний елемент і всі начинки. На корпусі знаходяться кріплення на стіну. Товщина такого обігрівача 12 мм. Відстань між панеллю та стіною 3 см. Недоліком такого типу є погана конвекція, так як інфрачервоні обігрівачі повітря не гріють. На площах до 10-12 м2 це не помітно, але вже на більшу площу можна відчути дискомфорт. Ця проблема вирішується установкою кількох обігрівачів по периметру кімнати. Стіна поглинає частину тепла, виходом є наклейка ізофолу (тепловідбивна фольга) на стіну.

Конвекційний інфрачервоний керамічний обігрівач - це панельний обігрівач, до якого ззаду додали пустотілий металевий корпус товщиною 3-4 см з невеликими отворами по периметру. Товщина такого обігрівача 45-55 мм. Відстань між панеллю та стіною відсутня. Обігрівач кріпиться впритул до стіни. Перевага такого обігрівача в тому, що всередині конвекційного корпусу повітря нагрівається у відносно замкнутому просторі та змушений підніматися через отвори у корпусі. Оскільки безповітряного простору бути не може, на його місце втягується холодне повітря через нижні отвори, утворюючи конвекційний потік.

Кількість нагрівальних елементів у конвекційного інфрачервоного обігрівача може бути кілька: один, два чи навіть три.

У інфрачервоних керамічних обігрівачів існує залежність між розміром та потужністю. Властивість кераміки така, що обігрівач розміром 600х600 мм не може віддати у простір тепла більше 400 Вт в годину. Якщо подати більшу потужність, то ризикуємо розколоти плиту від перегріву. Тому, збільшуючи потужність обігрівача, пропорційно збільшуємо і розміри керамічної плити. Розмір обігрівача 1200х600 найбільший та за логікою повинен мати ефективну потужність до 800 Вт. Проте хочеться більше. Інженери знайшли вихід зі становища, додавши другий нагрівальний елемент. Це робиться так: береться за основу якась із базових моделей від 400 до 800 Вт, а потім додається другий ТЕН всередину конвекційного корпусу або встановлюється ще одна Керамічна плита. Як правило, потужність додаткового нагрівального елемента становить від 300 до 1000 Вт, таким чином, не збільшуючи розміри, збільшили потужність з допомогою вкладеності. Обігрівач з додатковим нагрівальним елементом називається керамічний інфрачервоний обігрівач з посиленою конвекцією або керамічний інфрачервоний обігрівач з біо-конвекцією, або біоконвектор.

Керамічні обігрівачі: як підібрати?

Потужність інфрачервоного обігрівача - це характеристика, за якою підбирається обігрівач для приміщення, де він буде працювати. Відповідно до законів фізики, на 1 м2 потрібно 100 Ватт потужності. Наприклад, для обігріву приміщення площею 100 м2 потрібен електрокотел потужністю 10 кВт. Інфрачервоні обігрівачі для теплих приміщень встановлюються з розрахунку 50 Ватт на 1 м2, тобто для 100 м2 потрібно навантаження не 10 квт, а 5 квт. Отже, розрахунок робиться дуже просто. Беремо загальну площу приміщення, наприклад, 100 м2, ділимо навпіл отримуємо 50. Це означає, що сумарна потужність обігрівачів має становитиме 5 кВт. Ці 5 кВт можна розподілити між трьома, п'ятьма або десятьма обігрівачами, головне, щоб їхня загальна потужність становила 5000 Ватт. Далі розподіляємо обігрівачі по кімнатах.

Другий варіант розрахунку наступний: скажімо, ми хочемо встановити обігрівачі в три кімнати по 20 м2, що в сумі складає 60 м2, а загальна площа - 100 м2. Значить, невраховані 40 м2 розподіляємо по трьох кімнатах і купуємо обігрівачі не для 20 м2, а для 20+40/3 = 33 м2. Для кожної кімнати буде потрібно обігрівач потужністю 33 м.2 / 2 = 1600 Ватт (наприклад, 4 штуки по 400 Ватт, 2 штуки по 800 Ватт або один обігрівач потужністю 1400 Ватт). При відкритих дверях тепла у трьох кімнатах із обігрівачами вистачить, щоб поділитися із приміщеннями без опалення.

Кажуть, що чим більша потужність, тим більша витрата електрики. Краще поставити найпотужніший обігрівач, щоб менше платити. Але це не так. Чи буде у вас стояти на 10 м 2 електропанель потужністю 500 Ватт або 1000 Ватт, витрата електроенергії буде однакова за умови, що панель має вбудований терморегулятор або підключено до зовнішнього терморегулятора. Чому? Розглянемо приклад. Є два однакових 10-літрових відра. Наповнюємо їх водою із крана. По-перше відро кран відкритий повністю, а друге вода капає. Яка витрата води буде? Відповідь: 10 літрів і там, і там. Просто одне відро заповниться за хвилину, а інше – за півдня. За аналогією, цебро — це кімната, напір води - це потужність, обсяг відра - це кіловати електрики, а вентиль крана – це терморегулятор. Коли відро наповнилося, кран закривається. Приміщення нагрілося до заданої температури – терморегулятор вимкнув панель.

Висновок: панель потужністю 500 Ватів працюватиме довше, ніж панель потужністю 1000 Ватт, щоб нагріти кімнату до заданої температури. Продовжимо приклад. Насвердлимо у відрах однакові отвори з боків, через які вода витікатиме, заважаючи наповненню відра водою. Це аналог тепловтрат у приміщенні. Що станеться? Відро, в яке капає вода, буде наповнюватися набагато довше, а якщо витікає більше, чим втікає, воно ніколи не наповниться. Так і обігрівач: чи не буде вимикатися, або так довго нагріватиме, що про комфорт можна забути.

Висновок: утеплюйте приміщення та платіть менше за опалення, а обігрівач використовуйте у зв'язці з терморегулятором.

Керамічні панелі - обігрівачі з терморегулятором та без нього

Настала черга поговорити про управлінні інфрачервоним обігрівачем.

Комплектація буває такою:

  • Немає жодного управління. Деколи навіть немає шнура і виделки, просто панель та все. Це робиться для створення власної системи опалення в одній кімнаті з кількох інфрачервоних обігрівачів з одним зовнішнім регулятором, який купується окремо. Як правило, на один зовнішній регулятор можна підключити до 3500 Ватів сумарного навантаження.
  • З кнопкою ввімк./вимк.. Тут усе зрозуміло: не можна висмикувати шнур із розетки, а кнопкою відключити або включити одну або більше панелей із загального каскаду системи опалення.
  • З механічним регулятором. Це механічний спосіб керування температурою поверхні панелі від 30 до 90 градусів. Зверніть увагу на слово - поверхні панелі, а повітря в приміщенні. Регулятор є "крутилкою" зі шкалою температури на лицьовій частині обігрівача або будь-які режими роботи (1, 2, 3 тощо). Обігрівачу з таким керуванням все рівно, холодно вам чи жарко; він нагрівся до заданої температури і відключився, охолонув на 1-2 градуси - ввімкнувся знову. Потужність навантаження на мережу не змінюється, змінюється температура нагріву поверхні панелі та час роботи від мережі, що і впливає на споживану потужність. Хоча це й не найефективніший спосіб, але краще, ніж взагалі без керування.
  • З добовим терморегулятором. Це вже готовий продукт – купив, повісив на гвоздику, ввімкнув у розетку, виставив бажану температуру повітря в приміщенні на регуляторі, при якої він відключить панель, і забув остаточно зими. Панель сама вмикається і вимикається, підтримуючи бажану температуру в приміщенні. Терморегулятор має два датчики: один для температури поверхні панелі (можна поставити від 30 до 90 градусів, зазвичай 80-85 градусів), інший для температури повітря (виставляється від 5 до 30 градусів). Чим вища температура, тим більша витрата електрики. Але важливо розуміти, що електропанель може бути просто не впоратися з нагріванням повітря до заданої температури та не буде відключатися, хоча поверхня панелі досягне потрібної температури. Наприклад, керамічний інфрачервоний обігрівач потужністю 700 Ватт за 2 години споживає в середньому 450 Ватт за годину, а не 700 Ватт на годину.

    Як це працює:

    Якщо температура поверхні інфрачервоного обігрівача досягла заданою панель відключиться, незважаючи на показання датчика повітря. Відключений обігрівач продовжує опалювати, оскільки він залишається гарячим. Охоловши, він знову ввімкнеться. Коли повітря прогріється до заданої температури, панель відключиться і більше не увімкнеться, поки повітря в приміщенні не охолоне на 1-2 градуси (гістерезис – діапазон між включенням та відключенням обігрівача, який налаштовується, але за замовчуванням складає 1-2 градуси).

  • З тижневим програматором. Все теж саме, що і з добовим терморегулятором, тільки є можливість налаштовувати бажану температуру в приміщенні щогодини на кожен день Тижня. Це корисно у випадках, коли у вас двотарифний лічильник – вночі накопичуємо тепло, вдень витрачаємо. Або коли цілий день удома нікого немає (з 7 до 17 години ставимо на 15-18 градусів, а з 17 до 7 годин – на 20-22 градуси, а в суботу та неділю – цілодобово 20-22 градуси). Або ще якимось чином.
  • З тижневим програматором Wi-Fi. Все теж саме, що з тижневим програматором без Wi-Fi, тільки управління можна здійснювати через мобільний додаток на телефоні. Це корисно для заміського будинку. Поставили на антизамерзання 5 градусів, щоб вікна та стіни не потіли або труби водяного опалення не розірвало. Зібралися приїхати завтра – сьогодні поставили на прогрів. Приїхали, а вдома тепло.